Make your own free website on Tripod.com

 

 

<<    A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O P R S Ş T U Ü V Y Z    >>

 

Ö

 

ÖFÜRÜK: (d) - Sıkıntılı kişi. & Sıkıntılı durum.

ÖĞÜRMEK: (d) - Hiç olmayacak yerde kötü bir söz söylemek. "Sen de kızın yüzüne karşı iyi öğürdün ama annem."

ÖKKEŞ: (i) ve (s) - Hainlik yapan erkek, hain.

ÖKÜZ ALEYHİSSELAM: (d) - Kaba saba ve bön erkek.

ÖKÜZ SIÇAR LAP DÜŞER: (d) - Yapılan bir hatanın çok zaman geçmeden ortaya çıkacağı, anlaşılacağını anlatmak için söylenir.

ÖKÜZE BOYNUZU YÜK OLMAZ: (d) - Bir kimsenin kendisinin olan ya da benimsediği şeyi taşımakta zorlanmadığını anlatmak için kullanılır.

ÖKÜZE HO GÖTÜNE KO: (d) - Bir kimseyi def etmek, kovmak için söylenir.

ÖKÜZLEME: (i) ve (s) - Kaba saba biçimde ve anlamadan bir konuya dalmak. "Sen de her şeye öküzleme yapmak zorunda mısın!"

ÖLENİN ERİNİ KALKANIN YERİNİ KAPARLAR: (d) - Ölen kadının kocasının hemen evlendiğini anlatmak için kullanılır.

ÖLÜ GÖTÜNDEN KURT SÖKMEK: (d) - Tuttuğunu koparan, ısrarcı, azimli olmak. & Bir konuda çok zorlayarak istediğini elde etmek. "Amaan o ne beşaret karıdır sen biliyon mu, ölü götünden kurt söker alimallah."

ÖLÜ ORGANİZMA OLMAK: (d) - Orgazm olamamak. Cinsel tatminsizlik.

ÖLÜM ÖPÜCÜĞÜ VERMEK: (d) - Bir ilişkiyi bitirmek, ayrılmak.

ÖLÜMÜ YE (ÖLÜMÜ KALDIR): (d) - (o.k) - "Ne olur, allahını seversen" anlamında söylenir.

ÖLÜNÜ ÖPEYİM (ÖLÜNÜ YİYİM): (d) - (o.k) - Bir kimseye yalvarmak, bir işi yapmasını sağlamaya çalışmak. "Ne olur!" demek için kullanılır.

ÖLÜNÜN GÖTÜ BALLI OLUR: (d) - (o.k) - Miras paylaşılmasının zorluğunu anlatmak için alay yollu olarak kullanılır. "Amaan bir saldırdılar ninelerinin eskilerine. E tabii ölünün götü ballı olur şekerim."

ÖLÜSÜ DİRİSİNE BİNMEK: (d) - Karmakarışık işler için söylenir. & Telaşla koşuşturmak. "Amaan yeter be, ölümü dirime bindirdiniz, biraz yavaş allahaşkına."

ÖLÜYÜ ÇOK YIKARSAN YA OSURUR YA SIÇAR: (d) - (o.k) - Olmuş bitmiş bir konuyu fazla irdelememek gerektiğini anlatmak için kullanılır.

ÖMRÜNÜ YAKASINA DİKMEK: (d) - Çok yaşamak. "Ne lan sen sanki ömrünü yakana mı diktin!"

ÖN: (i) - Vajina, dişilik organı.

ÖNÜNDE BİR KALBUR SAMANI EKSİK OLMAK: (d) - (o.k) - Bir kimseyi aşağılamak onun yetersiz ve yeteneksiz olduğunu vurgulamak için söylenir.

ÖNYARGILI İNFAZ: (d) - (o.k) - Bir kimseyi dinlemeden onun hakkında yargı üretmek.

ÖPERLOK: (i) - Aniden öpmek. "Ali yanıma yaklaşmış, sinsi sinsi arkamdan gelmiş. Ben ne bileyim. Bir de baktım! Ensemden öperlok."

ÖPÜLDÜNÜZ: (d) - (o.k) - Bir kimseye, örtülü biçimde küfür ettiğini belirtmek için kullanılır. "Tamam sen gene bildiğin gibi yap. Ama öpüldünüz, onu da kafana iyi yerleştir."

ÖSTROJEN ATMAK: (d) - Kadının cinsel açıdan fazlasıyla istekli olduğunu belli etmesi.

ÖTÜNMEK: (f) - (o.k) - Bir kimseyi aynı konuda çok kez uyarmak. & Durmadan konuşmak. "Aman anne yeter, ne ötünüp duruyorsun. Ben bildiğim gibi yapacağım dedim bir kere."

ÖZEL DİZAYN BÜZÜK: (d) - Bir kimsenin cesaretli olduğunu alay yollu olarak vurgulamak için söylenir. "Ne ayol sen kendini ne sanıyon, özel dizayn büzük mü!"

ÖZÜNE DÖNMEK: (d) - Kabalık yaparak aslında kibarlığının yapay olduğunu gösteren kimseler için alay yollu olarak kullanılır.

 
<<    A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O P R S Ş T U Ü V Y Z    >>